CP82C54-10 Programmable IC Chips CMOS Programmable Intervel Timer
Anterwell Technology Ltd.
Contact Now
Brand Name : Anterwell
Model Number : CP82C54-10
Certification : new & original
Place of Origin : original factory
MOQ : 10pcs
Price : Negotiate
Payment Terms : T/T, Western Union, Paypal
Supply Ability : 8000pcs
Delivery Time : 1 day
Packaging Details : Please contact me for details
Supply Voltage : +8.0V
Input, Output or I/O Voltage : GND-0.5V to VCC +0.5V
Operating Voltage : +4.5V to +5.5V
Operating Temperature : 0 ℃ to +70 ℃
Storage Temperature : -65 ℃ to +150 ℃
I/O Capacitance : 20 pF
Contact Now
82C54
CMOS Programmable Intervel Timer
The 82C54 has three independently programmable and functional 16-bit counters, each capable of handling clock input frequencies of up to 8MHz (82C54) or 10MHz (82C54-10) or 12MHz (82C54-12).
Features
• 8MHz to 12MHz Clock Input Frequency
• Compatible with NMOS 8254
- Enhanced Version of NMOS 8253
• Three Independent 16-Bit Counters
• Six Programmable Counter Modes
• Status Read Back Command
• Binary or BCD Counting
• Fully TTL Compatible
• Single 5V Power Supply
• Low Power
- ICCSB. . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . .10µA
- ICCOP . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . 10mA at 8MHz